O Turcji głośno ostatnio w świecie głównie z dwóch powodów: protestów antyrządowych, które zaczęły się 30 maja i trwają nadal, oraz w wyniku decyzji Unii Europejskiej o przełożeniu rozmów na temat akcesji tego kraju do UE. Niebawem głośno będzie o Turcji w Polsce z tego powodu, że w 2014 r. odbyły się obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Z tego względu warto zapoznać się z aktualnym stanem stosunków bilateralnych Polski z Turcją.
Polska i Turcja nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1414 r. Były to pierwsze kontakty Królestwa Polskiego z Imperium Osmańskim. Pamiętamy również z historii, że Turcja nie uznała rozbiorów Polski, mimo że wcześniej, w 1683 r., Jan Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem.
 
W okresie zimnej wojny relacje Polski z Turcją były obciążone przynależnością obu państw do rywalizujących ze sobą bloków polityczno-wojskowych. Po 1989 r. stosunki te nabrały nowego wymiaru i nowej dynamiki. Turcja popierała zabiegi Polski o wejście do NATO. Polska, kiedy została członkiem Unii Europejskiej, zrewanżowała się poparciem aspiracji Turcji do członkostwa w UE.

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo