Reklama
W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o wyjątkowym charakterze. We wrześniu przyszłego roku w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych, kolejne będą organizowane co 5 lat. Mecenat nad Konkursem objął PKN ORLEN.
 
Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przezywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII w., sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentyczności brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową artykulacją i harmonika, w dużej mierze zatracana w interpretacjach na instrumentach współczesnych.
 
Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów bedzie organizacja przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem, bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczną i zawodową sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.
 
Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX w. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestra, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku. Uczestniczacy w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestra XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.
 
Konkurs na instrumentach historycznych łączy toposy naszej kultury: z jednej strony odwołuje się do antycznej idei pojedynku muzycznego (by wspomnieć choćby rywalizacje Apolla z Marsjaszem), kultywowanej w tradycji europejskiej od Renesansu aż po dzień dzisiejszy, z bodaj najbardziej rozpoznawalnym na świecie Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim w Warszawie; z drugiej strony może stać się swoistym wehikułem czasu, przenoszącym nas do pierwszych dekad XIX w., ze wspaniałą kulturą i wrażliwością tamtej epoki. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Telewizja Polska i Polskim Radiem będziemy mogli wzbogacić rok jubileuszu odzyskania niepodległości tym wydarzeniem i liczę, że stanie się ono stałym cyklicznym elementem polskiego życia muzycznego – mówi dr Artur Szklener, dyrektor NIFC
 
PKN ORLEN bedzie w przyszłym roku mecenasem wyjątkowego wydarzenia: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. Pierwsza edycja odbędzie się w Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, co jeszcze podniesie rangę tego przedsiewzięcia.Twórczość Fryderyka Chopina zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wszystkich Polaków. W 2016 r. wróciliśmy do tradycji sponsorowania przedsięwzięć związanych z kompozytorem oraz współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Mecenat nad Konkursem jest jednym z jej efektów. Wierzę głęboko, że Polacy docenią zaangażowanie Koncernu w promowanie wydarzeń kulturalnych, które potwierdzają, że spuścizna naszych rodzimych artystów jest ważną częścią światowego dziedzictwa kultury – zaznacza Prezes Zarzadu PKN Orlen, Wojciech Jasiński 
 
Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie ważna zatem będzie realizacja – wzorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wysokiej jakości przekazu audiowizualnego przez Telewizję Polskę. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stworzy również platformę multimedialna, odpowiadająca potrzebom melomanów na całym świecie.
 
Nie wyobrażam sobie obchodów stulecia naszej niepodległości bez muzyki Fryderyka Chopina, nie wyobrażam sobie też, żeby muzyki tej zabrakło na antenach Telewizji Polskiej. Silne włączenie się w organizację I Miedzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach dawnych i, naturalnie, transmisja konkursu na antenach TVP to nasza misja, nasz obowiazek i zaszczyt – dodaje Prezes TVP S.A. Jacek Kurski
 
Wszelkie informacje dotyczące regulaminu konkursu, nagród, kalendarza oraz składu jury można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, www.chopin.nifc.pl.
 
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo