Reklama
Jubileusze skłaniają do podsumowań. Zerka się na liczby, statystyki, trendy i wielkości. Ale moim zdaniem takie zjawisko jak Maraton Warszawski wymaga trochę innego rodzaju analizy. Dlatego moje podsumowanie 40 lat Wielkiego Biegu (z czego aż siedemnaście to
historia, którą współtworzyłem) zamyka się w jednym słowie: zaufanie.
 
Przed kilkunastu laty garstka osób zaufała nam, że jako pasjonaci jesteśmy w stanie zrobić coś, co nie udawało się działaczom – zorganizujemy maraton w Warszawie. Potem coraz większa liczba kandydatów na biegaczy nabierała do nas zaufania gdy przekonywaliśmy ich, że maraton nie tylko da się przebiec, ale też że jest z tego masa frajdy. Zdobywaliśmy zaufanie coraz to nowych partnerów biznesowych ufających, że opowieść o „rzece ludzi płynącej przez miasto” to świetny temat marketingowy. Tak, jak co roku ufa nam blisko dwa tysiące wolontariuszy, którzy wierzą, że spędzenie wrześniowej niedzieli na warszawskiej ulicy to coś więcej niż tylko dodatkowe punkty w rekrutacji. Że sprawne podanie kubka z wodą to poważna misja.
 
Bez tego zaufania nie byłoby nas tu, gdzie jesteśmy. Za nami 40 lat Wielkiego Biegu.
Ufam, że dzięki Wam kolejne dekady są przed nami.
 
Dyrektor 40. PZU Maratonu Warszawskiego
 
 
Program imprezy:
Piątek 28.09.2018
Pałac Kultury i Nauki
12:00–20:00 – Biuro Zawodów
12:00–20:00 – Expo Sport&Fitness
Sobota 29.09.2018
Pałac Kultury i Nauki
10:00–20:00 – Biuro Zawodów
10:00–20:00 – Expo Sport&Fitness
12:00-18:00 – Seminaria magazynu BIEGANIE
14:00 – Dekoracja zwycięzców Pucharu Maratonu Warszawskiego
15:00 – Dekoracja liderów akcji #BiegamDobrze
14:00–18:00 – Pasta Party
11:00–17:00 – Mini Maraton Niepodległości, Wielobój dziecięcy
Niedziela 30.09.2018
ul. Konwiktorska
7:00–9:00 – Przyjmowanie depozytów
8:30 – Rozgrzewka Calypso Fitness
8:57 – Start zawodników na wózkach inwalidzkich
9:00 – Start 40. PZU Maratonu Warszawskiego
9:00 – Start Sztafety Maratońskiej
9:27 – Start zawodników na wózkach inwalidzkich
9:30 – Start T-Mobile Biegu na Piątkę
Multimedialny Park Fontann
ok. 9:45 – Finisz zwycięzcyT-Mobile Biegu na Piątkę
10:00 – Dekoracja zwycięzców T-Mobile Biegu na Piątkę
Dekoracja zawodników na wózkach inwalidzkich
Ok. 11:00 – Finisz zwycięzcy 40. PZU Maratonu Warszawskiego
12:00 – Dekoracja zwycięzców 40. PZU Maratonu Warszawskiego
12:45 – Finał akcji „Pomoc Mierzona Kilometrami”
13:15 – Dekoracja zwycięzców Sztafety Maratońskiej
Dekoracja zawodników na wózkach inwalidzkich
Dekoracja zwycięzców Drużynowych Mistrzostw Polski w Maratonie
Dekoracja zwycięzców IV Mistrzostw Polski Blogerów w Maratonie
14:00 – Dekoracje w kategoriach wiekowych
Dekoracja PZU Sport Team
 
 
„Ruszyli! Najpierw nieśmiało, jak słońce, które próbowało się gdzieś przepychać przez gęste pasma mgły, otulającej Warszawę, potem odważniej, gdy wschodni wiatr porozrywał wilgotne kłęby. Niemal dwa tysiące biegaczy na ulicach stolicy. Przodownicy biegowego trudu. Wśród nich niejeden, który pierwsze szlify zdobywał w ramach akcji telewizji państwowej „Bieg po zdrowie”. W Maratonie Pokoju nie zabrakło reprezentantów zagranicy, wśród których znaczącą liczbę stanowili zawodnicy z bratnich krajów socjalistycznych – Czechosłowacji i Niemieckiej Republiki Demokratycznej.”
 
Tak mogłaby się zaczynać relacja Polskiej Kroniki Filmowej z pierwszego Maratonu Pokoju. Dziś nie ma już Polskiej Kroniki Filmowej, nie ma bratnich socjalistycznych krajów Czechosłowacji oraz NRD i nikt programowo nie walczy o pokój. Ale jest Maraton Warszawski – wielki bieg, który zaczął się właśnie wtedy – w mglisty poranek 30 września 1979 r.
 
Zainicjowana przez redaktora Tomasza Hopfera impreza skusiła do startu 1861 biegaczy. Było wśród nich raptem 65 kobiet i 9 obcokrajowców. W 2017 r. trasę Maratonu Warszawskiego przebiegło 5466 zawodników z 50 krajów (w tym 948 kobiet). 8509 finisherów na mecie w 2013 r. to do dziś nie pobity rekord frekwencji biegu maratońskiego w Polsce. W sumie niemal 90 000 biegaczy płci obojga ze 111 krajów dotarło do mety maratonu w Warszawie. To tyle, co suma liczb mieszkańców Łowicza, Augustowa i Biłgoraja.
 
Pierwszy maraton okazał się nie do końca maratoński w sportowym… wymiarze. Trasa liczyła około 1,5 km za mało. Nigdy później nie popełniono takiego błędu. A zupełnie nową jakość przyniosła jubileuszowa 10-ta edycja. Trasa zyskała oficjalny atest PZLA, a sponsor i partner biegu firma SEIKO rozstawiła dodatkowe punkty pomiaru czasu co 5 km. Przez 39 edycji uczestnicy warszawskiego maratonu przebiegli w sumie odległość z Ziemi na księżyc i z powrotem. 5 razy!
 
Wspominając o liczbach nie sposób pominąć wyniki. Pierwszy zanotowany czas brutto zwycięzcy to 2:11:34 (Kazimierz Pawlik), a ostatni zwycięzca Błażej Brzeziński ukończył bieg w czasie 2:11:27. Rekord warszawskiego maratonu ustanowił w 2011 John Sammy Kibet (2:08:17). Pierwszą z pierwszych kobiet na mecie Maratonu Warszawskiego była Renata Pentlinowska (2:51:38). W 2017 r. wygrała Bekelu Beji Geletu (2:35:09). Najbardziej utytułowana biegaczka warszawskiego maratonu to Karina Szymańska z Wąbrzeżna, która czterokrotnie zajmowała najwyższy stopień podium, a jej najlepszy wynik to 2:36:24.
 
Ciekawie wygląda zestawienie średnich czasów osiąganych przez mężczyzn i kobiety. O ile płeć piękna mocno trenuje i progres jest wyraźny (średni wynik poprawił się o 20 minut i 45 sekund), to panowie jakby osłabli (średni wynik pogorszył się o 11 minut i 51 sekund). Warto przy tym wspomnieć, że archiwalne rezultaty „robili” m.in…. nastoletni biegacze. Grzegorz Gajdus (późniejszy zwycięzca Maratonu Warszawskiego i rekordzista Polski w maratonie) w 1980 roku ukończył bieg z czasem 3:50:22, a miał wtedy 13 lat!
 
40 LAT MARATONU WARSZAWSKIEGO W LICZBACH
Ponieważ „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, to właśnie zakładowa orkiestra Polskich Kolei Państwowych przygrywała do pierwszego startu maratończykom w Warszawie. Rok później do walki na trasie zagrzewały już trzy czołowe warszawskie jazzbandy. Dzisiaj biegaczy wspierają dziesiątki zespołów muzycznych, orkiestr i chórów.
 
„Andrzej! Andrzej!” krzyczał prawdopodobnie przy trasie pierwszego maratonu w Warszawie niemal co dziesiąty kibic. Tak popularne było to imię wśród startujących. W ostatniej edycji Andrzeje zamykają top 10, a pierwsze miejsce zajęli Tomasze. Co jednak nie zmienia ostatecznych wyników w tej klasyfikacji – to Andrzej pozostaje liderem, aż 3518 zawodników o tym imieniu ukończyło warszawskie maratony.
 
Najpopularniejsze imiona żeńskie wśród maratonek to Anna, Katarzyna, Agnieszka, Joanna i Małgorzata. 30 września, kiedy wystartuje 40. PZU Maraton Warszawski, imieniny będą obchodzić Felicja, Franciszek, Grzegorz i Hieronim. Wszystkim życzymy wszystkiego najlepszego!
Maraton Warszawski to nie chwilowa moda na bieganie, to prawie czterdzieści lat wielkich emocji i sportowej rywalizacji. W 39 edycjach biegu maratończycy przebiegli łącznie 3 753 290 km. Na przestrzeni lat Panie poprawiły średnią swoich czasów o ponad 20 minut, a na mecie biegu najczęściej witaliśmy mężczyzn o imieniu Andrzej? W aplikacji można sprawdzić m.in. jak czas danego zawodnika plasuje się na tle wszystkich wyników osiągniętych na maratonie. Wymagało to zaangażowania wielu osób. Odszukiwaliśmy i spisywaliśmy dane, liczyliśmy i analizowaliśmy.
 
Aplikację można odwiedzić przez stronę:
Aplikacja powstała przy współpracy z firmą Data Wizards.
 
Jubileuszowa Wystawa:
 
11 września w sercu miasta stanęła galeria i zegar odliczający czas do startu 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Oficjalnie rozpoczęliśmy wielkie odliczanie do jubileuszowego 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Pod Pałacem Kultury i Nauki stanął zegar, który pokazuje czas dzielący nas od wystrzału startera. Otworzyliśmy też plenerową wystawę zdjęć z poprzednich edycji Wielkiego Biegu. Na otwarciu gościliśmy Leszka Fidusiewicza, autor większości zdjęć w galerii pod Pałacem Kultury. Wystawa będzie stała przed Pałacem Kultury i Nauki do 3 października.
 
mat. prasowe
 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo