Reklama
Wypowiedź dla: swiatelit.com.pl
Ekspert: Barbara Groele Sekretarz Generalny Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
5 porcji warzyw, owoców lub soku – dlaczego warto edukować?
Właśnie kończy/zakończyła się 6 edycja kampanii 5 porcji warzyw, owoców lub soku, jakby Pani ją podsumowała i czy planują Państwo kolejne działania?
Podobnie jak poprzednie edycje kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, tegoroczna – 6 już, również miała na celu zwrócenie uwagi odbiorców na to, że warzywa i owoce są koniecznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety, a także, że szklanka soku może stanowić 1 z 5 zalecanych warzywno-owocowych porcji. W tym roku natomiast po raz pierwszy poruszyliśmy dodatkowo kwestie związane z opakowaniami kartonowymi, w jakich można kupić soki – ich funkcjonalność i bezpieczeństwo, jak również poruszaliśmy sprawy związane z ekologią. 
 
Obserwujemy, że akcje takie jak „5 porcji warzyw, owoców lub soku” przynoszą rezultaty w postaci wzrostu wiedzy społeczeństwa na temat zasad zdrowego trybu życia, w tym roli, jaką spełnia w nim bogata w warzywa i owoce dieta. Przeprowadzone przez nas w tym roku badanie wykazało, że w ciągu ostatnich 2 lat, aż o 13 punków procentowych wzrosła wśród odbiorców świadomość na temat tego, że eksperci zalecają spożywanie minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Więcej osób wie także, że szklanka soku może być jedną z warzywno-owocowych porcji (wzrost o 5% w stosunku o roku 2015).  Bardzo nas te rezultaty cieszą, mamy jednak świadomość, że w Polsce wciąż spożywa się zbyt mało tych produktów, by można było mówić o realizacji zaleceń ekspertów ds. żywienia. Dlatego m.in., podczas zorganizowanego przez nas we wrześniu XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców, podpisaliśmy – wraz z reprezentantami 21 innych państw – Deklarację, w której Polska zobowiązała się do dalszego wspierania oraz promowania idei spożycia warzyw, owoców, a także niskoprzetworzonych przetworów, takich jak np. soki, czy musy bez dodatku cukru. Planujemy już kolejne akcje i działania związane z tą tematyką.
 
Dlaczego właściwie warzywa i owoce powinny być podstawą zbilansowanej diety? 
Bez obecności warzyw i owoców w diecie nie mamy szans na bycie zdrowymi ludźmi. Warzywa i owoce zawierają bowiem najwięcej różnych składników odżywczych – witamin, substancji mineralnych o działaniu antyoksydacyjnym, które nie tylko zapewniają nam zdrowie i dobre samopoczucie w chwili obecnej, ale też mają istotne działanie długofalowe. Ich regularne dostarczanie do organizmu może pomóc zapobiegać wielu chorobom przewlekłym, np. cukrzycy, otyłości, niektórym rodzajom nowotworów czy chorobom układu krążenia. Bez substancji odżywczych zawartych w owocach, warzywach i powstałych z nich niskoprzetworzonych produktach , takich jak soki, nasz organizm nie może po prostu prawidłowo funkcjonować, a organizm dzieci, także rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Dlatego właśnie eksperci ds. żywienia, zarówno ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak i polskiego Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ), zalecają spożywanie tych produktów na poziomie minimum 400g dziennie, w 5 porcjach. Jedną z nich może być szklanka soku (200 ml). I właśnie na tych zaleceniach bazuje nasza akcja „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.
 
Jak kształtuje się spożycie owoców i warzyw w Polsce na tle światowych statystyk/tendencji?
Z problemem niskiego spożycia owoców i warzyw boryka się większość krajów wysokorozwiniętych. W Europie tylko Włosi jedzą rekomendowaną ilość tych produktów.  Natomiast w Unii Europejskiej średnie ich spożycie kształtuje się na poziomie ok. 341 g.  Polska nie jest niestety wyjątkiem – u nas też nadal je się zbyt mało tych produktów. Mimo, że od 2013 roku obserwujemy tendencję wzrostową w konsumpcji warzyw i owoców, to jednak są to wzrosty zbyt małe, by można było mówić o realizacji wspomnianych przeze mnie zaleceń ekspertów: w 2013 roku rocznie zjadaliśmy średnio 102 kg warzyw i 46 kg owoców na osobę, w 2014 roku 104 kg warzyw i 47 kg owoców na osobę, a w roku 2015 było to 105 kg warzyw i 53 kg/osobę rocznie.  Polacy nie spożywają również wystarczającej ilości soków. Jak wspomniałam, szklanka soku (ok. 200 ml) może stanowić jedną z minimum 5 zalecanych porcji warzyw lub owoców w ciągu dnia. Tymczasem w 2016 roku piliśmy ich ok. 14 l na osobę na rok, co daje tylko ok. 38 ml na dzień.  Dlatego ważne jest, żeby oprócz wzrostu świadomości, wśród konsumentów pojawiła się również realna zmiana nawyków. 
 
Wspomniała Pani o soku jako porcji, może Pani wyjaśnić, dlaczego eksperci uznają sok jako płynną formę owoców lub warzyw?
Soki powstają z warzyw i owoców, a więc zawierają te same składniki odżywcze, jakie znajdziemy w produktach, z których je zrobiono, i to w podobnych ilościach. Produkcja soków jest obwarowana bardzo restrykcyjnymi normami prawa Unii Europejskiej i polskiego.  Zgodnie z nimi do wszystkich soków owocowych i warzywnych zabronione jest dodawanie substancji konserwujących, barwników i aromatów innych niż otrzymanych z owoców i warzyw, z których te soki są wyprodukowane. Do soków owocowych również nie wolno dodawać żadnych cukrów.  Dlatego właśnie szklanka soku dziennie to prosta, szybka i wygodna metoda dostarczenia organizmowi wielu cennych substancji: witamin, soli mineralnych, mikro- i makroelementów, antyoksydantów. Na przykład szklanka soku pomarańczowego (200 ml), także tego pasteryzowanego, dostępnego w kartonie, zapewnia nam ok. 50-60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
 
Czy soki z kartonów także mogą stanowić porcje?
Na jakość i świeżość soków wpływ mają nie tylko owoce czy warzywa, z których zostały przygotowane i metody produkcji, ale także sposób ich przechowywania, w tym rodzaj zastosowanego opakowania. Opakowanie kartonowe, dzięki kilku warstwom, z których się składa, takich jak papier, folia aluminiowa oraz polietylenu, pozwala na bezpieczne zapakowanie produktu oraz zachowanie jego jakości przez długi czas. Na przykład dzięki zastosowaniu technologii aseptycznego pakowania żywności, polegającej głównie na pakowaniu pasteryzowanej i schłodzonej żywności do sterylnych opakowań kartonowych, możliwe jest zachowanie świeżości soków oraz jakości odżywczej przez okres kilku miesięcy bez konieczności dodawania do nich konserwantów. Na barwę, smak i sam skład soku może negatywnie wpływać światło – opakowania kartonowe chronią przed światłem i wilgocią. Warstwa wykonana z folii aluminiowej w kartonowym opakowaniu chroni przed dostaniem się tlenu i światła do wnętrza opakowania. Gwarantuje to zachowanie barwy, smaku, faktury oraz składników odżywczych – także witamin i mikroelementów obecnych w przechowywanym produkcie. A dzięki warstwie wykonanej z polietylenu, produkt spożywczy jest szczelnie chroniony przed wilgocią z zewnątrz, także w czasie transportu. Szczelne opakowanie to również bariera przed drobnoustrojami.
 
Kto według Pani powinien być odpowiedzialny za edukację zdrowotną dzieci?
 
To jest odpowiedzialność wszystkich dorosłych zaangażowanych w wychowanie dzieci. Dzieci nabywają swoje nawyki żywieniowe przede wszystkim w domu. Dlatego bardzo istotna jest rola rodziców, którzy powinni nie tylko mówić o tym, że należy jeść warzywa i owoce oraz pić soki, ale też dawać dobry przykład. Jednak – jak pokazują statystyki konsumpcji tych produktów – nie w każdym domu spożywa się ich wystarczającą ilość. Dlatego dobrze, by także inne osoby dorosłe – w tym wychowawcy i nauczyciele z placówek oświatowych angażowali się w edukację najmłodszych związaną z kwestiami zdrowego trybu życia, w tym roli warzyw i owoców w codziennej diecie. Istotna jest też współpraca i zaangażowanie liderów opinii - dietetyków, lekarzy, ekspertów ds. żywienia, jak też przedstawicieli mediów, ponieważ od  nich czerpiemy obecnie znaczną część wiedzy na ten temat. Tylko konsekwentna edukacja, dawanie dobrego przykładu i długotrwałe budowanie postaw żywieniowych dają szansę na to, że dziecko wyrośnie na świadomego dorosłego, który znane sobie zasady będzie stosować w codziennym życiu. Potraktujmy to jako inwestycję zarówno w zdrowie każdego malucha, jak też całego społeczeństwa.
 
***
O KUPS 
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 60% soków owocowych i warzywnych oraz produkujące około 70% zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami półproduktów, maszyn i opakowań. Jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia AIJN oraz SGFW/IRMA (Międzynarodowy System Zapewnienia Jakości Surowców do produkcji soków). W trosce o konsumentów, dokłada starań, aby stale zapewniać wysoką jakość produktów na rynku. W tym celu Stowarzyszenie KUPS przy współpracy z EQCS powołało system samokontroli przemysłowej DSK (Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów), którego celem jest dbanie o wysoką jakość produktów dostarczanych konsumentom przez branżę. Wdrożenie systemu praktycznie wyeliminowało jakiekolwiek nieprawidłowości w procesie produkcji soków. Obecnie Polska branża sokownicza jest w grupie nielicznych liderów UE, u których sporadycznie występujące nieprawidłowości są na bieżąco weryfikowane i usuwane.
 
mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo