Reklama
Co czwarty Polak (26 oroc.) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% proc. badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Ze wsparcia finansowego z budżetu państwa stosunkowo częściej korzystają osoby mieszkające na wsi (32 proc.) lub w miastach do 100 tys. mieszkańców (28 proc.), a najrzadziej - w dużych miastach liczących od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (15 proc.).
 

 

 

 


Pobieranie zasiłków najczęściej deklarują osoby z wykształceniem podstawowym (32 proc.), następnie - po równo - z wykształceniem zawodowym i średnim (26 proc.), a najmniej z wykształceniem wyższym (18 proc.).

 

Co ciekawe, przekonanie, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da, jest najbardziej rozpowszechnione wśród mieszkańców wielkich miast powyżej 500 tys. mieszkańców (48 proc.) oraz wsi (45 proc.), a najmniej wśród osób mieszkających w miastach do 100 tys. mieszkańców (34 proc.).
 
 
Ponadto, z badania wynika, że zdaniem ponad połowy dorosłych Polaków (55 proc.) osoby korzystające z opieki społecznej to osoby zaradne, które potrafią wykorzystać okazję, by otrzymywać pieniądze i się przy tym nie napracować. Najwięcej takich osób jest wśród sympatyków Kukiz’15 (67 proc.),
a najmniej wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (44 proc.). 
 
 

Na pytanie sformułowane w odmienny sposób - o to, czy osoby korzystające z opieki społecznej to lenie, którym nie chce się pracować, 45 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Najwięcej takich osób było wśród zwolenników Nowoczesnej (52 proc.), a najmniej wśród zwolenników PiS (30 proc.).
 
 
 
 
„W sytuacji, gdy tak wielu badanych uważa wykorzystywanie opieki społecznej i pomocy państwa za objaw zaradności i zgadza się ze stwierdzeniem, że należy to robić, niezwykle trudno będzie w dłuższej perspektywie rozwijać polską gospodarkę opartą na etosie pracy i przedsiębiorczości Polaków. Władza powinna tworzyć system, który promuje aktywność zawodową, a nie osobistą bierność i życie na garnuszku państwa” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
 
***
Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 9 - 12 czerwca 2017 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.
Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku.
Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl
 
 

mat. prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo